Chciałbym zaprezentować dalszą część informacji na temat urządzania SAPOS 90M. Trafiło do mnie urządzenie zupełnie martwe z bezpiecznikiem 5A zamiast 250mA. Przyznam szczerze, że zaczęło mnie mocno to niepokoić... Jako pierwsze usunąłem filtr sieciowy, który to bywa przeważnie źródłem tego typu problemu z bezpiecznikiem. Niestety, nie pomogło i bezpiecznik 250mA uległ natychmiastowemu przepaleniu. Zatem problem obstawiałem z samym zasilaczem, który wyciągnąłem z obudowy i podłączyłem sam zasilacz na krótko. Okazało się, że dioda od napięcia -12V nie świeci się.
Przy podłączeniu na krótko należy nadmienić, że aby uruchomić sam zasilacz, należy oprócz podłączenia przewodów zasilania na krótko przez dodatkowy bezpiecznik lub żarówkę min. 100W włączoną szeregowo, koniecznie utworzyć 3 przewodami połączenie między płytkami zasilacza: punkt GND, +5V i -5V, tak aby płytka PSU-2-I M-156E miała te napięcia konieczne do prawidłowej pracy. Szczegóły pracy zasilacza opisałem we wcześniejszym poście na temat SAPOSA.
https://wmpolon.blogspot.com/2024/05/sapos-90m-naprawa.html
Należy połączyć piny wg. poniższej instrukcji:
Płytka PSU-2-II M-156E Pin 2 (+5V) , Pin 20 (-5V), Pin32 (GND)
Płytka PSU-2-I M-156E Pin 1 (+5V), Pin 19 (-5V), Pin32 (GND)
Czynności te wykonałem i przeszedłem do pomiarów napięcia -12V. Okazało się, że napięcie występuje, lecz ma wartość -20V! A dioda wskazująca to napięcie uległa, z oczywistych względów, przepaleniu. Jako że napięcie to jest otrzymywane za pomocą stabilizatora 7912 ze źródła 27V z przetwornicy płytki nr 2, wiadomym było, że stabilizator uległ uszkodzeniu. Po jego wymianie otrzymałem prawidłowe napięcie -12V, a pozostałe napięcia były prawidłowe. Została do wymiany sama dioda
Niestety, nie mogłem znaleźć dokładnie takiej samej diody, więc zastosowałem po prostu współczesną czerwoną diodę. Jak widać, zarówno jasność, jak i barwa odbiegają od oryginału. Jako że podczas normalnej eksploatacji diody te nie są widoczne, gdyż znajdują się w środku obudowy, nie było konieczne, aby wszystkie świeciły idealnie tak samo.
Po przeprowadzonej naprawie, umieszczeniu zasilacza wewnątrz SAPOSA i podpięciu sondy EPP, urządzenie uruchomiło się i zaczęło normalnie pokazywać promieniowanie gamma tła na poziomie 12 µR/h, czyli 0,12 µSv/h.
Płytka CPU – centralny układ mikroprocesora, czyli procesor wraz z pamięciami EPROM oraz interfejsem klawiatury i wyświetlacza LED
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz