wtorek, 21 maja 2024

WL-21

 Ostatnio zainteresowałem się pracą wzmacniacza linearnego WL-21, nagrałem krótki filmik przedstawiający zachowanie się impulsu unipolarnego na wyjściu w/w wzmacniacza.

Na początku można zaobserwować zmiany wielkości amplitudy, z każdym kolejnym przełączeniem zakresów wzmocnienia (gain) od x10, 20,40,80,160 i odwrotnie. Ponadto przy wzmocnieniu od x80 można zaobserwować obcinanie wierzchołka impulsu, spowodowane jest to skończonym poziomem maksymalnym na wyjściu wzmacniacza, powstaje tzw. przesterowanie. Następnie przełączam kształtowanie (shaping) impulsu z 4us na 0,25, 0,5, 1,2, 4us, widać wyraźnie jak czas kształtowania wpływa na czas trwania impulsów jego szerokość.
Parametrami wejściowymi podanymi z generatora PGP-6 był sygnał prostokątny o amplitudzie 0,5V i częstotliwości 1kHz, obserwacji dokonałem na prostym oscyloskopie analogowym OX-710C Metrix o kanałach 2x 15MHz. Co ciekawe wzmacniacz WL-21 ma numer 001 i pochodzi z roku 1996! Czyli na pewno do drugiej połowy lat 90 produkowano elementy zestawu standard. Oszczędzano trochę co widać po tabliczce, nie dość że większość nadruku uległa uszkodzeniu, na szczęście typ, numer i rok dalej były nabijane. Można zauważyć że nie ma nitów mocujących tabliczkę, została ona po prostu przyklejona.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SCM-3

     W dzisiejszym poście prezentuję Monitor Skażenia Powierzchni SCM-3, czyli Surface Contamination Monitor, którego można w pełni i z pełn...