czwartek, 22 lutego 2024

System standard 70 Polon

    System Standard 70, również znany jako SS-70, był jednym z wcześniejszych standardów używanych w Polsce w dziedzinie elektroniki, pomiarów i kontroli jakości. Oznaczał on zestaw wymagań technicznych oraz norm dotyczących produkcji i użytkowania różnych urządzeń elektronicznych. Nazwa "70" odnosi się do czasu, kiedy standard został wprowadzony, czyli do lat 70. XX wieku.

    System Standard 70 obejmował specyfikacje techniczne dla różnych urządzeń pomiarowych, takich jak oscyloskopy, generatory sygnałów, mierniki oraz inne przyrządy elektroniczne stosowane w przemyśle, laboratoriach badawczych i innych dziedzinach, gdzie wymagane było precyzyjne i standardowe wyposażenie pomiarowe.

    Standard ten określał wymagania dotyczące parametrów technicznych, dokładności pomiaru, metod testowania oraz wyposażenia dodatkowego. Był stosowany głównie w Polsce, ale również w innych krajach bloku wschodniego.

    Wraz z rozwojem technologicznym i integracją Polski z globalnymi rynkami, wiele firm i instytucji dostosowało swoje produkty i procedury do międzynarodowych standardów, co przyczyniło się do stopniowego wycofywania się z Systemu Standard 70 na rzecz norm międzynarodowych, takich jak normy ISO, IEC czy IEEE. Jednakże w niektórych obszarach przemysłu oraz w starszych systemach pomiarowych w Polsce można jeszcze spotkać odniesienia do tego standardu.

    Jest to system który, składa się z wielu wymiennych modułów tzw. małej wkładki która w większości opisana jest:

    [nazwa skrótami] -

    [2] oznacza małą wkładkę, [4] oznacza dużą wkładkę szerokości 3x małą zamontowaną na             stałe w urządzeniu

    [1] oznacza numer wersji typu wkładki

Ponieważ najłatwiej wszystko zapamiętać na konkretnym przykładzie, tak więc:

ZWN-21 - oznacza Zasilacz Wysokiego Napięcia - [2] mała wkładka, [1] wersja pierwsza

P-44a - oznacza Przelicznik - [4] duża wkładka, [4] czwarta wersja, dodatkowo [a] - oznacza wersję specjalną np. wyjście na port drukarki.

W dalszej części blogu i w kolejnych postach opiszę poszczególne urządzenia wraz z własnymi spostrzeżeniami oraz z usterkami jakie spotkałem i które naprawiłem.

W razie problemów z urządzeniami Polon, Polon-Warszawa jako pasjonat chętnie pomogę. Proszę o wiadomość email:

wmserwis.polon@gmail.com


wtorek, 20 lutego 2024

Wprowadzenie i kontakt

   


 Otoczenie naszej codzienności, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, jest przesiąknięte technologią. Wśród licznych urządzeń, którymi się posługujemy, znajdują się także te, których znaczenie często bagatelizujemy lub o których niewiele wiemy, a które odgrywają kluczową rolę w naszym bezpieczeństwie oraz zdrowiu. Jednym z takich urządzeń są dozymetry i urządzenia Polon – wykorzystywane w monitorowaniu poziomu promieniowania jonizującego.

    Witajcie więc serdecznie na moim blogu, poświęconym naprawom i pasji związanym z urządzeniami dozymetrycznymi i pomiarowymi Polon i nie tylko. Tutaj zgłębimy tajniki ich działania, podzielę się praktycznymi poradami dotyczącymi napraw oraz eksploracji.

    Niech mój blog stanie się przewodnikiem w świecie dozymetrii i sprzętów Polon, ukazującym zarówno profesjonalistom, jak i pasjonatom, bogactwo wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Cieszmy się razem odkrywaniem tajemnic promieniowania i jego kontrolowania przy użyciu dozymetrów sprzętu polon. Zapraszam do wspólnej podróży po ścieżkach technologii, pasji i praktycznej wiedzy!

MW.
Kontakt
wmserwis.polon@gmail.com
786 885 694

SCM-3

     W dzisiejszym poście prezentuję Monitor Skażenia Powierzchni SCM-3, czyli Surface Contamination Monitor, którego można w pełni i z pełn...